Taka e-Gmina
Miejski portal informacyjny wyposażony w funkcjonalności, które ułatwiają życie mieszkańcom, działa od niedawna w najbardziej znanym polskim uzdrowisku nad Bałtykiem. ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z o.o. – wdrożyła w swoim mieście, w Sopocie, rozwiązania, które już na etapie testowym wykazują, że e-Gmina otwiera przed obywatelami – użytkownikami sieci ciekawe możliwości. Portal ma zintegrować nie tylko sprawy urzędowe, ale też związane z oświatą czy turystyką. Przy „okazji” może też... wpływać na poczucie więzi z własnym miastem.

Sopocka e-Gmina to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, zaprojektowane w sposób tak kompleksowy. Specjaliści ATENY podkreślają, że szczególne znaczenie przy jego tworzeniu miały względy bezpieczeństwa danych. - Wykorzystano środowisko OPEN CMS, które umożliwia urzędnikom samodzielną aktualizację treści w systemie- mówi Zbigniew Wasiluk, Project manager i zastępca dyrektora Biura Konsultingu ATENY. Docelowo system ma umożliwiać mieszkańcom załatwianie wszelkich urzędowych formalności bez wychodzenia z domu. To istotne zarówno dla osób żyjących w Sopocie na co dzień, jak i dla „rezydentów" - ludzi, którzy swoje mieszkania czy apartamenty w kurorcie odwiedzają tylko kilka razy w roku.

 

Jan.Kowalski@Sopot.pl

 

Mieć adres w domenie Sopotu - to może być kwestia prestiżowa. Jednak przede wszystkim konto na stronie urząd.sopot.pl powinien założyć sobie każdy mieszkaniec miasta, który chce aktywnie korzystać z serwisu e-Gmina. Procedura jest bardzo prosta. Po kliknięciu przycisku „zarejestruj się" widać formularz - żeby wszystko gładko poszło, trzeba obowiązkowo wypełnić pola z jego pierwszej części. Dane, takie jak np. PESEL, są chronione - z przyczyn oczywistych dostęp do nich ma wyłącznie urzędowy administrator. Jak zawsze w takich sytuacjach, trzeba szczególnie starannie - i bez błędów - wpisać swój adres mejlowy i numer telefonu komórkowego. Już po kilku sekundach od wysłania poprawnie wypełnionego formularza osoba zainteresowana dostaje wiadomość elektroniczną. Wówczas wystarczy już tylko kliknięcie - i konto jest aktywne. Użytkownik otrzymuje login i hasło. Dostaje także jednorazowy kod - na telefon komórkowy - który stanowi gwarancję, że dana osoba zostanie poprawnie, jednoznacznie rozpoznana przez system. Nikt inny nie będzie mógł zalogować się zamiast niej.

 

Obywatelskie IT

 

Właściciel konta w portalu e-Gmina może bez przeszkód wypełniać dostępne w serwisie Sopotu formularze elektroniczne. Nie musi iść po nie do magistratu i ustawiać się w kolejce do rejestracji samochodu czy po dowód osobisty. - Teoretycznie każdą sprawę będzie można załatwić bez wychodzenia z domu - mówiła przy okazji prezentacji prasowej e-Gminy Patrycja Tuchanowska z biura prasowego Urzędu Miasta Sopotu. Żeby faktycznie móc zrealizować formalności przy biurku własnym, a nie urzędnika, trzeba zaopatrzyć się w podpis elektroniczny. - Taka jest przyszłość - twierdzi Zbigniew Wasiluk. - Z czasem wiele osób, na początek pewnie przedsiębiorcy i ludzie stosunkowo młodzi, zdecyduje się zainwestować kilkaset złotych w e-podpis, żeby przez lata zyskiwać na czasie, załatwiając sprawy drogą elektroniczną. Jednak już teraz dostępne w systemie formularze można przesłać przez internet, a do sopockiego urzędu przyjść tylko po to, by je własnoręcznie podpisać. To też oszczędność czasu. Dzięki wdrożeniu elektronicznego obiegu dokumentów pismo już nadesłane przez mieszańca nie wędruje fizycznie z biurka na biurko, ale jest wyświetlane na monitorze urzędnika, który zajmuje się konkretnym tematem. Równocześnie mieszkaniec może dalej śledzić status swojej sprawy, co jest możliwe, ponieważ ATENA zintegrowała front-office z urzędowym systemem back-office.

 

Nasza Szkoła

 

Nowy rok szkolny 2008/2009 dla sopockich szkół może oznaczać także nową, wirtualną rzeczywistość. Folder oświatowy, który stanowi integralną część nowego serwisu internetowego Sopotu, daje wiele możliwości interaktywnej komunikacji. Rodzice przez internet - w domu czy w pracy - będą mogli na przykład zapoznać się z ważnymi informacjami przekazywanymi przez nauczycieli, a także sprawdzić oceny, jakie uzyskują ich dzieci z poszczególnych przedmiotów. Od marca 2008 r. system testowały trzy sopockie szkoły, a wszystkie pozostałe planują włączenie się do oświatowej e-społeczności Sopotu. Wystarczy, by dana placówka miała dostęp do sieci i... komputer. Cała reszta utrzymywana będzie na wydajnych i bezpiecznych serwerach Urzędu. Nie ponosząc żadnych kosztów, szkoły mogą zatem wiele zyskać - zaproponować rodzicom i uczniom rozwiązania komunikacyjne XXI wieku, które dla tych najmłodszych są dziś czymś oczywistym.

 

Mały może więcej

 

Dzięki swej funkcjonalnej konstrukcji rozwiązania, które ATENA zaproponowała w Sopocie, mogą znakomicie sprawdzić się też w innych gminach w Polsce. Szczególnie dla mniejszych miejscowości wykorzystanie systemu może oznaczać prawdziwą internetową rewolucję. Folder turystyczny pozwala na przykład na zintegrowanie wszystkich informacji o dostępnych w danym mieście usługach - hotelarskich czy gastronomicznych - w jedną, spójną i aktualną bazę. Zasilana przez lokalnych przedsiębiorców staje się ich bezpłatną reklamą, a jednocześnie jest e-prezentacją miasta, która może przyciągnąć więcej turystów. I takie cele realizuje serwis Sopotu. Tutaj etap, który już został wdrożony we współpracy ze specjalistami ATENY, to dopiero początek informatyzacji kurortu. W planach są między innymi budowa miejskiej szerokopasmowej sieci internetowej oraz integracja z systemami elektronicznymi ZUS-u czy Urzędu Skarbowego. Wszystko po to, by ułatwiać i przyspieszać obsługę mieszkańców. Właśnie taka jest e-Gmina.

Copyright 2016 Atena Usługi Informatyczne i Finansowe S.A.